Loading the content... Loading depends on your connection speed!

Iluboxi lõhnaekspert Julia kirjutab: Kõige populaarsemad lõhnad

Kõige populaarsemad lõhnad


Olgugi et ilmad kuulutavad sügise peatset saabumist, räägime sel korral lilledest, sest ilma nendeta parfümeeriat ei eksisteeri.

Lillelõhnade perekond on üks suurimaid ja mitmekülgsemaid lõhnaperekondi parfümeerias. On peaaegu võimatu luua parfüümi, milles pole kasutatud lillelisi komponente. Lilled muudavad lõhnabuketi mitmetahuliseks andes lõhnale kas värsket lehti meenutavat, pehmet magusat sensuaalset või hoopis puudrist hõljuvat nüanssi. Lilled toovad lõhnades esile isuäratavaid vürtse ja põnevaid puiduseid noote.
AR

Parfüümid koosnevad lõhnanootidest, akordidest ja tahkudest ehk lõhnanüanssidest. Lillelõhnade nüansse jagatakse peamiselt viide erinevasse kategooriasse:

1) värsked lillelised,

2) jahedad lillelised,

3) sensuaalsed lillelised,

4) soojad lillelised,

5) puudrised lillelised.


Värsked lillelised lõhnanüansid sisaldavad peamiselt selliseid lillelisi komponente nagu nartsiss ja hüatsint. Jahedad lillelised sisaldavad komponente nagu kurereha ehk geraanium (meenutab lõhnas münti), roos ja sidrunhein. Sensuaalsed lillelised on oma nimetuse saanud gardeenia, apelsiniõie, jasmiini, sireli, liilia, magnoolia, tuberoosi, ilang-ilangi, kuslapuu ja plumeeria sisalduse tõttu. Soojad lillelised lõhnanüansid sisaldavad nelgiõit, kummelit, kiviroosikut, peiulille ja koirohtu (lõhnapüramiidides kasutatakse tihti vastet absint). Puudristest lillelistest leiame kannikese, heliotroobi, akaatsia ja reseeda.

Mitmed komponendid võivad meile kirjapildis täiesti tundmatud või vastuvõetamatud olla, kuid sellegipoolest oleme nende komponentide bukette väga sügavalt tundnud mitmetes oma lemmikparfüümides, ise seda teadmata. Näiteks väga menukaks kujunenud Chaneli parfüüm Chance sisaldab paljude üllatuseks nii hüatsinti kui jasmiini. Diori J’Adore’ist leiame parfümeeride hulgas sensuaalsuse etaloniks ristitud tuberoosi. Dolce & Gabbana parfüümi Light Blue jasmiinisisaldus paneb nii mõnedki jasmiinivihkajad asju uues valguses nägema. Varsti pea kaskümmend aastat tagasi ilmavalgust näinud Calvin Kleini parfüüm Eternity sisaldab nii liiliat, jasmiini kui puudrist mandlit meenutavat heliotroopi. Clinique’i Calyx, mis oli pikka aega ka parfüümigurmaanist näitlejanna Gwyneth Paltrow lemmikute hulgas, sisaldab lisaks mangole ja papaiale ka liiliat, jasmiini ning roosi.

Lillelisi parfüüme on läbi aegade seostatud naiselikkusega, kuid lilli on alati kasutatud ka meesteparfüümides, et anda õrnmagusat tooni ning tasakaalustada üleliigset maskuliinsusega kaasnevat jõulisust. Näiteks Diori kurikuulus Fahrenheit sisaldab oma kompositsioonis lisaks puidustele ja nahksetele akordidele ka jasmiini, kummelit ja maikellukest.
Kui eelnevalt rääkisime lõhnadest, mis sisaldavad oma kompositsioonis lilli selleks, et täit tervikut saavutada, siis edasi liigume lilleparfüümidele, kus lõhnakompositsiooni esile toodud komponentideks on lilled ise.

Lilleparfüümide märksõnadeks on magus, pehme ja õrn. Lilleparfüüme jagatakse peamiselt neljaks:

1) ühele lillele pühendatud parfüüm (tihti roos),

2) lillede bukett,

3) aldehüüdidega lillelised parfüümid (seostuvad tihti vanade aegadega, buduaari või seebiga),

4) rohekad/värsked lillelised parfüümid.


Ühele lillele pühendatud parfüümides keerleb kogu lõhnakompositioon ühe lille ümber. Lillede bukett viitab mitmete lillede kooslusele. Aldehüüdidega lillelised parfüümid tekitavad meis assotsiatsiooni justkui sillerdavatest ja sätendavatest lilledest (aldehüüdid on kkeruka ehitusega keemilised ühendid, mis annavad parfüümile iseäraliku kergesti äratuntava lõhna). Sellesse kategooriasse kuulub näiteks legendaarne Chanel No 5. Rohekad lillelõhnad tekitavad meis assotsiatsioone värsketest rohelistest lehtedest. Sellesse kategooriasse kuuluvad näiteks Givenchy Extravagance d’Amarige ja Gucci Envy.


Lilleliste lõhnade austajad võivad tihti avastada oma lemmikparfüümi püramiidi tipunootide hulgast tsitruskomponente nagu idamaiste lõhnade austajad võivad avastada oma lemmiklõhna püramiidi südamest lillelisi komponente. Tsitrused tipunootides aitavad lõhna peamistel staaridel lilledel lõhnas paremini esile tulla ning soojad lillelised nüanisd idamaistes lõhnades lisavad salapära eksootilistele puuvaikudele ja vürtsidele.
Seega lilledele ei saa kunagi EI öelda.

Leave a Comment

Mobile version: Enabled